داستان سماق قرمز

سماق قرمز در اطراف تبریز به ویژه منطقه هوراند آذربایجان شرقی میروید و سماق قهوه ای در اطراف همدان کشت میشود.برای سماق خواص دارویی متفاوتی ذکر میشود از جمله سماق برای دندان درد مفید است و اشتها را تحریک می‌کند. لثه را تقویت و از خون‌ریزی معده جلوگیری می‌کند. به دلیل داشتن تانن فراوان قابض و پاک‌کننده معده می‌باشد. همچنین سماق برای بیماران دیابتی بسیار مفید است. یکی از اجزای سفره هفت سین ایرانیان است. در یونان باستان از چوب سماق به جهت رنگ‌آمیزی پارچه‌های پشمی استفاده می‌شده‌است و در کشور ایتالیا از این گیاه برای رنگ دادن به چرم نیز استفاده شده‌است.

. طرز تهیه دمنوش سماق برای لاغری

یک الی ۲ قاشق سماق پودر شده را در آب جوش ریخته و همانند چای معمولی آن را دم کنید.

بهتر است کمی نبات سفید خرد شده در آن اضافه کنید تا طبیعت سرد آن نیز اصلاح شود؛ سپس برای مدت کوتاهی کنار بگذارید تا ته نشین شود و بعد با کمک صافی ریز در فنجان مناسب ریخته و میل کنید.

برای این که شکمی تخت داشته باشید و از شر چربی‌های این ناحیه راحت شید، بهتر است بعد از هر وعده غذایی نصف قاشق چایی خوری سماق به همراه آب بخورید.

این کار باعث گرفته شدن چربی غذا می‌شود، به مرور تغییر را احساس می‌کنید؛ نا گفته نماند تاثیر این ماده روی بدن افراد متفاوت است.